Maksahaigused ohustavad järjest rohkem naisi ja nooremaid inimesi.

Facebook
Twitter

Statistikas kajastub kurb tendents: maksahaigused tabavad kogu maailmas järjest rohkem inimesi ning haigestumus suureneb eriti kiiresti naiste ja noorte hulgas. Kuidas aru saada, et maks vajab abi ja kuidas oma maksa toetada?

Maksa tervis nõuab tähelepanu!

Maks on elutähtis organ, mis tegutseb pidevalt mitmes suunas: puhastab verd, tagab seedesüsteemi normaalse toimimise ning on glükoosi, mineraalide ja vitamiinide varude salvestaja. Lisaks sellele hoolitseb maks kolesteroolitaseme tasakaalu ja immuunsüsteemi toimimise eest. Kuna maksal on meie organismis täita sadu ülesandeid, on tema tervise hoidmine äärmiselt oluline. Siis kui maks on terve ja mürkainetest puhas, toimib kogu organism normaalselt ja meie enesetunne on hea.

Millised on ohumärgid?

Alati pole lihtne aru saada, et maks on ülekoormatud või haige. Selle tõttu on mõistlik tähele panna järgmisi ohumärke. Kuna maks tegeleb energia tootmisega, annab ta oma ülekoormatusest sageli märku väsimuse, keskendumisraskuste või päevase unisuse tekkimisega. Maksa talitlushäired võivad avalduda ka isupuudusena, seedehäiretena, kõhukinnisusena või iiveldusena. Vahel osutavad maksa ülekoormatusele tumekollane uriin, kergesti tekkivad nahamarrastused ja liigne higistamine. Kõik need nähud viitavad sellele, et maksakoesse on kogunenud palju mürkaineid, millest tuleb kiiresti vabaneda.

Miks langevad maksahaiguste ohvriks üha enam just naised ja noored?

Mittealkohoolne rasvmaks on kõige sagedamini esinev maksahaigus. Selle puhul asendub normaalne maksakude tasapisi rasvkoega. Haigestuvad nii mehed kui ka naised, kuid viimasel ajal on täheldatud naiste ja nooremate inimeste osakaalu suurenemist selle diagnoosiga patsientide hulgas.

Alkohoolne maksahaigus on eriti ohtlik naistele ja noortele. Alkoholi kahjulik mõju naiste maksale on tugevamja mitte ainult sellepärast, et naiste keskmine kehakaal on meeste omast väiksem. Naiste organism sisladab meestega võrreldes vähem vett, mistõttu on suhteline alkoholisisaldus veres kõrgem. Lisaks sellele toodab naise maks väiksemas koguses olulist ensüümi, mis alkoholi lagundab. Noorte puhul on alkoholi mõju maksale laastavam selle tõttu, et maksa kaitsvad ensüümsüsteemid pole veel täielikult välja arenenud.

Ravimitest põhjustatud maksakahjustus ohustab rohkem just naisi. Ühelt poolt on põhjuseks see, et keskmine naine tarvitab rohkem ravimeid kui keskmine mees. Teisalt võib ravimite tugevam mõju maksale olla seotud ka naiste ainevahetuse erinevustega.

Mida teha oma maksa toetamiseks ja puhastamiseks?

Maksa tervise huvides on kõige tähtsam mürkide – alkoholi, sigarettide, liigsete ravimikoguste – vältimine. Kindlasti tuleks vabaneda liigsest kehakaalust, anda oma kehale piisavalt füüsilist koormust ja liikuda palju värskes õhus. Palju abi saab oma toitumise muutmisest. Piirama peaks rasvaste ja praetud toitude, maiustuste, rämpstoidu ja liigsoolaste toitude tarbimist. Samas on palju toiduaineid, mis maksa kaitsevad ja tema tööd toetavad. Kasulik on süüa kiudainerikkaid toite, nagu kaer ja tatar. Maksasõbralikud toiduained on pähklid ning aedviljad. Üllatuslikult on selgunud, et maksa võib toetada ka mõõdukas kohvijoomine; kindlasti on abiks roheline tee. Toitude maitsestamiseks on mõistlik kasutada maksa abistavaid maitseaineid: küüslauku, oregaanot, salveid ja rosmariini. 

Maksa ülekoormuse või talitlushäirete korral on soovitav kasutada maksatalitlust toetavaid preparaate.

Maksa toetavad ja puhastavad preparaadid ei ole samaväärsed.

Apteekides on saadaval mitmeid erinevaid tooteid, mis on mõeldud maksa toetamiseks. Nende vahel valiku tegemisel on mõistlik vaadata, mida üks või teine maksapreparaat sisaldab ja mida need ained maksas teevad. Taimseid ekstrakte või soja essentsiaalseid fosfolipiide sisaldavad preparaadid on nõrga toimega ja hakkavad maksa kaitsma alles pärast pikaajalist tarvitamist.

Milline on efektiivne maksapreparaat?

Efektiivne maksapreparaat peaks toetama maksatalitlust ja maksarakkude taastumist ning samaaegselt maksa puhastama ning mürkaineid neutraliseerima. Väga oluline on ka see, et maksa mürkainetest puhastamine toimuks kiiresti.

Maksa mürkainetest puhastajana on kõige tugevam tegija aminohape ornitiin, mis hakkab maksas tööle väga kiiresti – juba pärast esimese annuse sissevõtmist.

Maksatalitluse ja maksarakkude taastumise toetajana on tõhusaks abimeheks koliin. Koliin on vitamiinilaadne aine, mis aitab kahjustatud maksarakke taastada ning normaliseerib maksa ainevahetust.

Eespool kirjeldatu tõttu on mõistlik maksapreparaatide hulgast valida selline, mis sisaldab nii ornitiini kui ka koliini. Ainuke selline toode Eesti apteekides on Hepastrong Amino – uue põlvkonna maksapreparaat, mille efektiivsust on tõestanud ka teaduslikud uuringud.

Magneesiumipuuduse ja stressi nõiaring.

Tänapäevases elukeskkonnas kogeme me kõik aeg-ajalt stressirohkeid olukordi. Enamasti suudab meie organism nendega toime tulla. Teine lugu on siis, kui stress muutub

0
    0
    Sinu ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi