Päevad muutuvad üha lühemaks, valget aega ja päikesevalgust jagub järjest vähem. Sügisesed ilmad ei soosi värske õhu käes toimetamist. Kõik see mõjub paratamatult meie närvisüsteemile: tuju on paha, tekivad keskendumisraskused, tülpimus, unehäired ja muremõtted. Mida kujutab endast hooajaline ehk pimedusmasendus ning mida soovitavad arstid sellest jagu saamiseks?
Miks pimedusmasendus tekib?
Pimedusmasenduseks nimetatakse sesoonse depressiooni kergemat vormi, mis on seotud hooajaliste muutustega, eelkõige päevavalguse vähesusega. Kõige sagedamini tekib selline masendus hilissügisel ning selle sümptomid on kõige tugevamad novembist jaanuarini.
Teadlaste sõnul tekitavad sesoonse masenduse valgusepuudusest põhjustatud muutused aju biokeemilistes protsessides. Eelkõige on need seotud ajus asuva käbikeha talitluse ning hormoonide melatoniini ja serotoniini sünteesi muutustega. Hooajaline masendus võib rünnata kõiki meist, kuid sagedamini kannatavad selle all naised.
Kuidas aru saada, et sul on pimedusmasendus?
Hooajalise ehk pimedusmasenduse peamised sümptomid on järgnevad:
- Kestev väsimus ja jõuetus.
- Tülpimus, apaatia.
- Meeleolu kõikumised.
- Põhjendamatu kurbus ja muremõtted.
- Keskendumisraskused, hajameelsus.
- Uinumisraskused, katkendlik uni.
- Raskused hommikuse ärkamisega.
Vahel võib hooajaline masendus viia inimese selleni, et ta muutub passiivseks ning isegi hakkab vältima suhtlemist oma lähedaste ja sõpradega. Võib tekkida tunne, et sa ei jaksa ega taha midagi teha, iga ettevõtmine tundub tohutult raske eneseületamisena.
Mida teha masendusest jagu saamiseks?
Arstide esmane soovitus on kasutada valget aega aktiivseks liikumiseks värskes õhus. Liikumine aitab akusid laadida, maandab stressi, parandab und ning leevendab hooajalise masenduse sümptomeid. Abi võib olla ka sellest, kui süütad pimedal ajal oma eluruumides rohkem lampe.
Ära unusta suhtlemist oma lähedaste ja heade sõpradega. Nendega koos veedetud aeg ja ühised ettevõtmised on parim viis pingete maandamiseks ja vaimse tasakaalu taastamiseks.
Kindlasti on abi ka oma toitumise korrastamisest. Soovitav on süüa rohkelt rohelisi köögivilju, mis sisaldavad folaate. Lisa oma toidusedelisse merekalad, milles on palju närvisüsteemile vajalikke oomega-3 rasvhappeid. Magusaisu tekkimisel eelista tumedat šokolaadi, mis suurendab organismis selliste virgatsainete taset, mis tekitavad rahulolu- ja heaolutunde ning aitavad lõõgastuda. Neid virgatsaineid, mida nimetatakse ka kehaomasteks antidepressandiks, aitavad sünteesida ka mitmed aedviljad: õunad, tomatid, viinamarjad, kartulid ja sibulad.
Kui sümptomid on tugevad ja mõjutavad juba igapäevaelu, on soovitatav pöörduda arsti või psühholoogi poole. Samas on hea teada, et stressi ja masenduse leevendamiseks ning elukvaliteedi parandamiseks on võimalik Saada abi ka apteegist
Arstid soovitavad stressi ja masenduse võitmiseks ka apteegist saadavaid looduslikke närvisüsteemi tugevdavaid vahendeid.
Tõhus looduslik vahend närvisüsteemile, mis aitab masendusega toime tulla.
Stressist, närvipingest ja masendusest jagu saamiseks on võimalik saada abi apteegist. Kuid mida siis valida? Eelistada tuleks vahendeid, mille kasutamine on ohutu ja mis ei tekita sõltuvust. Parim stressivastane ja närvipingeid leevendav vahend peaks olema selline, mis ühelt poolt toimib rahustavalt ning teisalt tugevdab närvisüsteemi. Üheks selliseks tooteks on Nervostrong, mis sisaldab tervet komplekti närvisüsteemi toetavaid ja rahustavalt mõjuvaid bioaktiivseid aineid: trüptofaani, B-rühma vitamiine ning erinevate ravimtaimede ekstrakte.
Nervostrongi koostisosad toetavad närvisüsteemi normaalset toimimist ning samal ajal tugevdavad närve. Nervostrong normaliseerib aju biokeemilisi protsesse ning häälestab meeleolu positiivseks.
Apteekides on saadaval ka uus Nervostrong Intensive, mis on mõeldud täienduseks populaarsele Nervostrongile.
Nervostrong Intensive on võrreldes ‘tavalise’ Nervostrongiga tunduvalt kontsentreeritum ning märksa tugevama rahustava ja pingeid leevendava toimega. Nervostong Intensive soovitatakse kasutada äärmiselt pingelistel ja stressirohketel aegadel, mil “närvid on täitsa püsti”.
Nervostrong ja Nervostrong intensive on saadaval apteekides üle Eesti, novembris soodushinnaga Apothekas ja www.kbmtervis.ee.