Pikka aega on enamik meist uskunud müüti, et südame ja veresoonkonna haigusi põevad ainult mehed ja eakad inimesed. Paraku näitab haigestumisstatistika, et südame ja veresoontega seotud tervisprobleemid kimbutavad üha enam ka naisi ja nooremaid inimesi. On kindlaks tehtud, et tervise aspektist tunnevad naised kõige enam muret rinnavähi pärast. Tegelikkuses oleks mõistlik rohkem mõelda oma südame tervisele, sest naiste suremus südamehaigustesse on kuus korda kõrgem kui rinnavähi tõttu.
Südamehaiguste riskitegurid naistel.
Meeste ja naiste südamehaiguste riskitegurid on sarnased, kuid mitte identsed. Nii naiste kui meeste puhul on ohuallikaks kõrgenenud vererõhk ja kolesteroolitase, liigne kehakaal, ebapiisav füüsiline aktiivsus, ebatervislik toitumine ja suitsetamine. Naiste puhul lisanduvad oluliste riskifaktorite hulka diabeet, vaimne stress ja depressioon, väheliikuv eluviis, varajane menopaus, raseduse tüsistused ja autoimmuunsed haigused (nt. luupus ja reumatoidartriit). Samuti suurendab riski mõnede ravimite, näiteks rasestumisvastaste vahendite kasutamine. Naiste südame jaoks on väga ohtlikuks kombinatsiooniks suitsetamine, ülekaal ja hormoonravi koos.
Mõned südame ja veresoonkonna haigused esinevad naistel sagedamini kui meestel.
Südameinfarkti peamiseks põhjuseks olevat südame isheemiatõbe esineb võrdselt nii naistel kui meestel. Naistel esineb meestega võrreldes sagedamini insulti, emotsionaalsest stressist tingitud südamepuudulikkust (stress-kardiomüopaatia, mida kutsutakse ka murtud südame sündroomiks) ja südamelihase mikrovaskulaarset puudulikkust.
Naise süda on mehe omast väiksem, tema rahuoleku löögisagedus on suurem ning südamelihast verega varustavad pärgarterid on väiksema läbimõõduga kui meestel. Naiste suremus südame ja veresoonkonna haigustesse on meeste omast kõrgem ja seda peamiselt insultide suurema esinemissageduse tõttu. Naistel on mitmeid südamehaiguste riski suurendavaid haigusseisundeid, mida meestel ei esine: endometrioos, polütsüstiliste munasarjade sündroom, raseduseaegne diabeet.
Arstide soovitused naistele südame tervise hoidmiseks.
Lisaks universaalsetele soovitustele nagu suitsetamisest loobumine, tervislik toitumine ja piisav füüsiline koormus soovitavad arstid naistele veel ka järgnevaid meetmeid oma südame säästmiseks. Need on suunatud põhiliselt vaimse tervise säilitamisele ja emotsionaalsete pingete maandamisele.
- Püsi ühenduses. Hoia sidet oma pere ja sõpradega ning samas hoolitse enda eest. Pere ja sõpruskonnaga suhtlemine on väga tähtis, kuid selle juures ei tohi unustada iseennast, oma vajadusi ja enda eest hoolitsemist. Sotsiaalne seotus on äärmiselt oluline meie vaimse tervise, heaolu ja südame tervise jaoks.
- Loo enda ümber positiivsust. Hoia ja arenda neid suhteid, mis sind positiivselt mõjutavad, võimaldavad sul iseendaks jääda ja ennast avada.
- Väldi negatiivsust. Püüa minimeerida seda aega, mida oled sunnitud veetma koos inimestega, kes sinus ebameeldivaid tundeid ja stressi tekitavad.
- Lae oma keha ja vaimu! Enda „akude“ laadimiseks hoolitse piisava uneaja eest ning leia piisavalt aega puhkamiseks ja lõõgastumiseks. Tegele oma lemmiketegevuste või harrastustega, kuula meeldivat muusikat.
- Ühenda ennast tehnoloogiast lahti. Liigne nutiseadmete kasutamine tekitab ärevust, vaimset pinget ja stressi. Sestap on mõistlik elektroonilise meedia tarbimist piirata ning toimetada oma nutiseadmetega ainult nii palju, kui on hädavajalik.
- Viibi rohkem värskes õhus. Enamik meist veedab liiga palju aega nelja seina vahel. Looduses viibimine, jalutamine ja matkamine aitavad vabaneda pingetest ning taastavad energiavarusid. Asenda nutiseadmetega tegelemise aeg looduses veedetuga.
Südame tervise säilitamiseks saab abi ka apteegist.
Riskirühmadesse kuuluvatel inimestel soovitatakse kasutada südant toetavaid looduslikke vahendeid. Uut ja kõige tõhusamat südamele ja veresoonkonnale mõeldud toodete põlvkonda esindab looduslik komplekspreparaat Cardilong.
Cardilongi koostisse kuuluvad ravimtaimede ekstraktid, mineraalid ja bioloogiliselt aktiivsed ained (koensüüm Q10, aminohapped, vitamiinid), mis toetavad ja tugevdavad südame tervist ning aitavad säilitada südame normaalset ja ühtlast rütmi. Selline tasakaalustatud koostis kergendab südame koormust ning tagab südame häireteta töö pikkadeks aastateks. Cardilongi soovitatakse südamehaiguste riskirühma kuuluvatele inimestele, aga ka aktiivsetele harrastussportlastele. Preparaat sobib südame toetuseks hästi nii noorematele kui ka eakamatele inimestele.
Cardilong on saadaval apteekides kõikjal Eestis ja kbmapteek.ee.