September on maksapuhastuskuu!

Facebook
Twitter

Kauaoodatud suvi koos gillipidudel tarbitud alkoholi ja raskestiseeditavate toitudega on läbi. Just nüüd, sügisele vastu minnes, on õige aeg mõelda oma maksa tervisele.

Maksa tervis nõuab tähelepanu

Suvekuude jooksul peetud peod ja  joodud joogid on paljudel meist maksa üle koormanud. Sestap on nüüd, sügise saabudes, mõistlik oma maksale puhkust anda. Maks tegeleb organismis sadade erinevate asjadega – puhastab ja filtreerib verd, neutraliseerib kahjulikke jääkaineid ning sünteesib paljusid eluliselt vajalikke aineid. Juhul kui maks on üle koormatud ja ei tule oma tööga enam toime, kannatab selle all kogu organism.

Kuidas aru saada, et maksaga on probleemid?

Kuna maks ei valuta, ei ole kuigi lihtne aru saada, et ta on ülekoormatud. Maksa talitluse häired võivad endast märku anda väsimuse, keskendumisraskuste või päevase unisuse tekkimisega, aga ka  isupuudusena, seedehäiretena, kõhukinnisusena või iiveldusena. Kui maksa töö on häiritud, võib uriin muutuda tumekollaseks või väljaheited heledaks. Vahel viitavad maksa ülekoormusele nahaprobleemid: kergesti tekkivad marrastused, naha ketendus või pigmendilaigud.

Maksale teevad liiga ka mõõdukad alkoholikogused

Paljud meist ei tea, et ka mõõdukad alkoholikogused võivad maksa kahjustama hakata. Juba 250 ml veini või paar-kolm pudelit õlut päevas tekitavad maksa ülekoormuse. Maksa tervise seisukohalt mängib olulist rolli loomulikult ka see, kui sageli alkoholi tarbitakse. Üllataval kombel ei ole maksale ohutud ka kõik alkoholivabad joogid. Inimestel, kes tarbivad palju suurema suhkrusisaldusega alkoholivabu jooke, on palju suurem tõenäosus haigestuda maksahaigusesse.   

Meeles tasub pidada tõsiasja, et maksale langev koormus on mitmekordne, kui samaaegselt tarbitakse nii alkoholi kui ka raskestiseeditavaid toite, näiteks rasvast või sütel kõrvetatud sealiha.

Mida teha selleks, et maksa puhastada ja taastada?

Arstid soovitavad anda aeg-ajalt oma maksale puhkust ning teha talle „puhastuskuure“.

Kõige olulisem soovitus on loobuda alkoholist – täielikult ja vähemalt mõneks ajaks. See on hädavajalik selleks, et anda maksarakkudele võimalus taastuda.

Viibi rohkem värskes õhus ja ole füüsiliselt aktiivne. Kehaline aktiivsus parandab organismi ainevahetusprotsesse ja aitab maksal kiiremini taastuda.

Joo taimseid jooke, näiteks rohelist või kummeliteed. Need on rikkad antioksüdantide poolest, mis kaitsevad maksarakke rasva kogunemisest, liigsest alkoholist ja muudest saasteainetest põhjustatud kahjustuste eest.

Palju abi saab oma toitumise muutmisest. Piirama peaks rasvaste ja praetud toitude, maiustuste, pagaritoodete, rämpstoidu, aga ka liigsoolaste ja väga vürtsiste toitude tarbimist. Õige oleks loobuda magusatest karastusjookidest.

Samas on palju toiduaineid, mis maksa kaitsevad ja tema tööd toetavad. Kasulik on süüa kiudainerikkaid toite, nagu kaer ja tatar. Maksasõbralikud toiduained on pähklid ning aedviljad, eriti brokoli, oad, herned ja rohelised toorsalatid. Üllatuslikult on selgunud, et maksa võib toetada ka mõõdukas kohvijoomine; kindlasti on abiks roheline tee. Maksa töö hõlbustamiseks on oluline hoida oma seedetrakti sisu piisavalt „pehmena“, selle tõttu on hea juua piisavas koguses vett.

Maksa toetavad ja puhastavad preparaadid ei ole samaväärsed.

Apteekides on saadaval mitmeid erinevaid tooteid, mis on mõeldud maksa toetamiseks. Nende vahel valiku tegemisel on mõistlik vaadata, mida üks või teine maksapreparaat sisaldab ja mida need ained maksas teevad. Taimseid ekstrakte või soja essentsiaalseid fosfolipiide sisaldavad preparaadid on nõrga toimega ja hakkavad maksa kaitsma alles pärast pikaajalist tarvitamist.

Milline on efektiivne maksapreparaat?

Efektiivne maksapreparaat peaks toetama maksatalitlust ja maksarakkude taastumist ning samaaegselt maksa puhastama ning mürkaineid neutraliseerima. Väga oluline on ka see, et maksa mürkainetest puhastamine toimuks kiiresti.

Maksa mürkainetest puhastajana on kõige tugevam tegija aminohape ornitiin, mis hakkab maksas tööle väga kiiresti – juba pärast esimese annuse sissevõtmist.

Maksatalitluse ja maksarakkude taastumise toetajana on tõhusaks abimeheks koliin. Koliin on vitamiinilaadne aine, essentsiaalsete fosfolipiidide kontsentreeritud vorm. Koliin aitab kahjustatud maksarakke taastada ning normaliseerib maksa ainevahetust.

Eespool kirjeldatu tõttu on mõistlik maksapreparaatide hulgast valida selline, mis sisaldab nii ornitiini kui ka koliini. Ainuke selline toode Eesti apteekides on Hepastrong Amino – uue põlvkonna maksapreparaat, mille efektiivsust on tõestanud ka teaduslikud uuringud.

0
    0
    Sinu ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi