Kes vähegi alkoholi on tarbinud, teab, et hommikul ärgates on enesetunne kehv – pea valutab, kõhus keerab või ajab iiveldama. See on pohmell – sinu keha reaktsioon alkoholile. Aga nii kummaline, kui see ka ei oleks, siis alkohol ise ei tekita pohmelli. Küsime proviisor Peeter Villako käest, miks üldse pohmell tekib ja kas apteegis on midagi, mis aitaks pohmelli ennetada.
Palun selgita mulle ja lugejatele, miks meil ikkagi pohmell tekib.
See kõlab esmapilgul kummaliselt, kuid tegelikult alkohol ise ei tekitagi pohmelli. Pohmelli tekkimine on seotud alkoholi ainevahetusega. Alkoholi tarbimisel hakkab keha koheselt kindlate ensüümide abil alkoholi lagundama. Ainevahetuse käigus tekib aga alkoholist veelgi mürgisem aldehüüdühend, mis on ka põhiline pohmelli „peasüüdlane“. Õnneks suudab keha mürgist aldehüüdi lagundada, kuid vaid teatud piirini. Tihtilugu on aga õhtu jooksul tarvitatud alkoholi kogus niivõrd suur, et organismis tekib vajalikest ensüümidest puudus.
Kuidas saame siis pohmelli ennetada?
Pohmelli ennetamisel on võtmetähtsusega need samad kindlad ensüümid, mis aitavad kahjulikku pohmelli „peasüüdlast“ aldehüüdi lagundada. Seega, et saaksime pohmelli ennetada, on oluline varustada keha alkoholi tarvitamise ajal vajaminevate ensüümidega.
Proviisorile on vist tuttav küsimus: „Palun midagi pohmelli vastu?“.
Mida siis sellises olukorras apteegist inimesed ostavad?
Pohmell on juba tagajärg, mis rikub järgneva päeva toimetused ja enesetunde. Ennetamine on esmavalik, nii ka pohmelli puhul. Tihtipeale pöörduvad inimesed apteeki ja küsivad valuvaigisteid. Valuvaigisti küll leevendab peavalu, aga kahjuks on mürgine aldehüüd juba eelneval õhtul oma töö teinud ja valuvaigisti pohmelli ei ravi. Enesetunne on ikkagi kehv ja vireled järgmise päeva õhtuni. Samuti pole abi vitamiinidest ja mineraalainetest. Alkoholi tarvitamisega küll väheneb vitamiinide ja mineraalide hulk kehas, kuid juba tekkinud pohmelli need ära ei hoia.
Mainisid ka ensüüme, mis on võtmetähtsusega alkoholi ainevahetuses. Kas nende ensüümide abil saaks pohmelli ennetada?
Tõepoolest, meie apteekidesse on esmakordselt ilmunud preparaat Biroxia Detox, mis sisaldab just neid vajaminevaid ensüüme pohmelli ennetamiseks. Mina leian, et pohmelli pole mõtet kannatada, kui seda saab juba ennetada. Kõigile preparaadi proovijatele olen üle rõhutanud, et esimene annus tuleb võtta vahetult enne esimest alkohoolset jooki. Nii saavad vajalikud ensüümid juba toimet avaldada.
Mis preparaat see pohmelli ennetav Biroxia Detox ikkagi on?
Biroxia Detox aitab pohmelli ennetada, toimides juba õhtu jooksul nii soolestikus kui ka maksas. Selle koostises on meie kehale omased ensüümid, mis aitavad kaasa ja kiirendavad alkoholi ainevahetust soolestikus, vähendades mürgiste aldehüüdide sattumist vereringesse. Koostises eriomadustega probiootilised bakterid taastavad soolestiku mikrofloora ja tugevdavad sooleseina, takistades mürkainete imendumist. Lisaks aitab aminohape L-tsüsteiin aldehüüdühendeid kiiremini kahjutuks muuta.
Kuidas peaksin kasutama Biroxia Detox kapsleid, et ennetada pohmelli?
Efektiivse toime saamiseks on oluline võtta Biroxia Detox kaks kapslit õhtul enne esimest alkohoolset jooki, sest nii on vajalikud ensüümid juba kehas „töövalmis“. Peolt tulles või enne magama minekut on vaja võtta teine annus, kolm kapslit. Kui pidu läheb pikale, olen soovitanud teise annuse jagada kaheks, ühe kapsli võib võtta õhtu jooksul peo käigus ja järelejäänud kaks kapslit enne magama minekut.
Miks võtta enne pidu Biroxia Detox?
- Aitab ennetada halba enesetunnet järgneval päeval
- Võimaldab sul järgmine päev olla tegus
- Saad õhtut nautida muretsemata homse enesetunde pärast
Tähelepanu!
Biroxia Detox ei hoia ära joobeseisundit ega kaitse organismi alkoholi liigse või pikaajalise tarbimisega seotud kahjustuste eest. Tervise säilitamise huvides on soovitatav vältida alkoholi tarbimist või tarbida alkoholi ainult mõõdukates kogustes.
Biroxia Detox on saadaval apteekides üle Eesti ja E-poes kbmtervis.ee.