Valud ja spasmid kõhus, raskustunne, aeglustunud sooletegevus, mis avaldub puhituse ja kõhukinnisusena… selliseid nähtusid on ilmselt kogenud igaüks meist. Juhul kui need sümptomid kestavad kaua või kipuvad sageli korduma, võib see tekitada palju vaeva ja kannatusi.
Mis on kirjeldatud nähtude põhjustaja?
Kõhupuhituse ja survetunde kõige tavalisemaks põhjuseks on gaaside liigne moodustumine soolestikus. Ülemäärased gaaside hulgad lihtsalt ei leia väljapääsu ja sõna otseses mõttes survestavad ja venitavad soolestikku ning tekitavad ebamugavust ja valu. Mis on aga liigsete gaaside tekkimise põhjus? Kõige tõenäolisem on teatud toiduainete mõju. Kõige enam kipuvad seedetraktis gaase tekitama kaunviljad, aga ka mõned juurviljad (redis, kaalikas) ja kapsas. Pahanduse tekitajaks võivad olla ka õlu või gaseeritud karastusjoogid. Üheks liigsete gaaside tekkimise põhjuseks on ka õhu tahtmatu allaneelamine söömisel. Tuntud reegel „täis suuga ei räägita“ pole mitte ainult viisakusvormel, vaid kasulik tervisenõuanne.
Soolestiku valulikud spasmid, mis on tingitud soole silelihaste tahtele allumatutest kokkutõmmetest, on väga laialt levinud sümptom. Spasmide põhjustajaks võib olla nii soole enda ärritus kui ka organismi üldine reaktsioon. Soolespasme ja valusid võivad esile kutsuda ka stress, magamatus, vähene füüsiline aktiivsus, ühekülgne toitumine (liiga vähe kiudaineid) ja ebapiisav vedeliku tarbimine.
Nii puhituse kui ka spasmide algseks põhjuseks võib olla ka düsbakterioos – seisund, mille puhul soolestikus on hakanud võimust võtma ebasoovitavad bakterid, mis soole loomuliku mikrofloora maha suruvad.
Soovitused kõhuprobleemidest vabanemiseks:
- Liigu piisavalt; füüsiline koormus toetab seedeelundite tööd.
- Püüa lõõgastuda ja pingetest vabaneda. Sageli on just pinged ja stress kõhuga seotud hädade põhjuseks.
- Abiks on nali ja naer. Naermine on kasulik kogu meie kehale, aga eriti seedeelunditele – ta soodustab nende motoorikat.
- Taskaalustatud toitumine. Jälgi ja kaardista erinevate toiduainete mõju oma seedimisele. Välista menüüst need toidud, mis kõhuhädasid tekitavad.
- Joo piisavalt vett. Piisav vedeliku tarbimine kergendab seedimist.
Gaaside, puhituse ja spasmide nõiaring
Gaaside kogunemine, kõhupuhitus ning kõhuvalu ja spasmid käivad sageli käsikäes. Üsna tihti on saatjaks ka eespool mainitud düsbakterioos. Enamasti on kõigi nende nähtude tegelikku põhjust äärmiselt raske kindlaks teha. Kõhuhädade nõiaringist väljumiseks on olemas efektiivne looduslik lahendus: Spasmoil kapslid.
Järeleproovitud leevendus kõhuhädadele.
Apteekides on saadaval Spasmoili kapslid, mis sisaldavad piparmündi ja apteegitilli eeterlikke õlisid. Spasmoil toimib samaaegselt kahes suunas: leevendab kõhuõõne elundite valulisi kokkutõmbeid ning aitab jagu saada liigsetest gaasidest ja kõhupuhitusest. Lisaks sellele korrastab ta soole mikrofloorat ja seedimist tervikuna. Praeguseks on Eestis juba tuhandeid Spasmoili kasutajaid, kes on oma kõhuhädadele leevendust saanud.
Spasmoili soovitatakse kasutada järgnevatel juhtudel:
- Kõhus tekkivate pistete ja spasmide korral
- Gaaside kogunemise, kõhupuhituse leevendamiseks
- Soolemotoorika elavdamiseks, seedeprotsessi toetamiseks
- Soole normaalse mikrobioomi toetamiseks
- Soole ärritussündroomi puhul
- Menstruatsioonivaevuste korral