Kuidas hoida oma häält: nõuanded õpetajatele

Facebook
Twitter

Teame, et õpetaja amet nõuab häält, mis peab vastu pikale päevale, täis õpetamist ja suhtlemist. Hääle eest hoolitsemine on seega oluline osa õpetaja igapäevasest rutiinist. Järgnevalt oleme kokku kogunud nõuandeid ja soovitusi, kuidas hoida oma häält tervena ja leevendada juba tekkinud hääleprobleeme.

Hääle mehhanism ja koormus

Hääl tekkib, kui õhk liigub kopsudest läbi kõri, kus asuvad häälepaelad. Õpetajad kasutavad oma häält intensiivselt, mis tähendab, et nende häälepaelad on pidevas koormuses. Kui häälepaelad on pidevalt pinges, võivad need kergesti ärrituda või isegi kahjustuda, põhjustades kähedust ja isegi häälekaotust.

Niiskustasakaalu tähtsus

Niiskustasakaalu hoidmine on hääle tervise juures üks olulisemaid aspekte. Kuivad limaskestad on ärrituvamad ja altid kahjustustele. Seetõttu on oluline tarbida piisavalt vedelikke. Eriti kasulikud on sooja tee ja mee kombinatsioon, mis mitte ainult ei niisuta, vaid omavad ka põletikuvastast toimet. Näiteks kummelitee meega on tuntud oma rahustavate omaduste poolest, mis aitavad leevendada kurguvalu ja ärritust.

Palsam häälele – hüaluroonhape

Lihtsalt klaasitäie vee joomisest ei ole niiskuse tasakaalu säilitamiseks piisavalt abi, sest otsustava tähtsusega on tagada limaskestade kauakestev niisutus. Parim valik selle eesmärgi saavutamiseks on hüaluroonhape. Siiani on hüaluroonhapet meditsiinis kasutatud liigespõletike ja kuiva silma sündroomi raviks ning kortsukeste korrigeerimiseks, kuid see on tõeliselt universaalne abimees ka käheda hääle, kuiva ärritusköha ja pideva köhatamisvajaduse ravimisel.

Nina-kõrva-kurguhaiguste puhul kasutatakse hüaluroonhapet sümptomaatilise ravimina kurguvalu, kurgu kuivuse, ärritusköha või pideva köhatamisvajaduse korral, sest hüaluroonhape jaotub pehmendava palsamina ärritunud limaskestadel ning selle niisutav toime limaskestadele püsib kaua.

Häälepaelte koormuse vähendamine

Väsimuse ja ülekoormuse vältimiseks on oluline häälepaeltele puhkust anda. Õpetajad peaksid vältima tarbetut rääkimist ja kasutama hääletugevdavaid harjutusi, mis aitavad hoida häälepaelad paindlikud ja terved. Kõhuhingamine on üks selline tehnik, mis võimaldab rääkida lõdvestunult ja pikalt ilma liigse pingeta.

Kodused ravimeetodid

Kui hääleprobleemid on juba tekkinud, on mitmeid koduseid abinõusid, mis aitavad leevendada sümptomeid. Kuristamine soolaveega või salveiteega võib aidata vähendada põletikku ja ärritust. Samuti võib abi olla kuumast piimast meega, mis pehmendab kurgu limaskesti ja leevendab kurguvalu.

•             Salveitee

Hästi järeleproovitud kodune ravivahend kurguvalu korral on salveiteega kuristamine. Salvei pidurdab bakterite kasvamist, on desinfitseeriva toimega ning pehmendab ärritunud limaskesti. Valage kuum vesi ca 40 grammile salveilehtedele, jätke kümneks minutiks tõmbama ja kurnake. Seejärel kuristage teega kurku.

•             Kuum piim meega

Lihtne ja hea: kuum piim meega. See unejook maitseb suurepäraselt ning lisaks leevendab kurgusümptomeid. Mesi sisaldab lisaks põletikuvastastele ainetele ka selliseid aineid, mida nimetatakse inhibiinideks – need pidurdavad bakterite kasvu.

GeloRevoice® kurgutablettide eelised

Lisaks kodustele vahenditele on õpetajatele suureks abiks GeloRevoice® kurgutabletid. Need tabletid sisaldavad hüaluroonhapet, mis katab kurgu limaskestad kaitsva kihi ja niisutava hüdrogeelkompleksiga. See mitte ainult ei leevenda ärritust, vaid aitab ka vältida edasisi kahjustusi. Tablettide regulaarne kasutamine võib aidata hoida hääle selge ja tervena, eriti olukordades, kus on vaja rääkida pikki tunde.

Praktilised näpunäited hääle treenimiseks ja hoidmiseks

•             Psst!

Selleks, et rääkida pikalt ja lõdvestunult, on oluline nn. kõhuhingamine ehk diafragmakaudne hingamine. Vastupidiselt rinnahingamisele on see eriti ökonoomne ja hääle moodustamiseks vajalik. Kõhuhingamist saate harjutada nii: korrake silpe „pst“ ja „kšt“, tehes seda hoiataval toonil. Jälgige väljahingamisel teadlikult oma kõhtu.

•          „Musta lehma saba valge lehma taga, valge lehma saba musta lehma taga“

Kõnetreeningutel on levinud harjutus selline: proovige korki suus hoides korrata nn. keeleväänajaid, nagu nt.:

  • Kummutis kummitas kummitus, kummitus kummitas kummutis.
  • Kassisaba soode süles sosistasid saksa lapsed suurest sohist Peterburis.
  • Pai papa, pane paadile purjed peale.

Kork näitab, millisel määral te oma suud avada suudate ja kui palju tegelikult avama peaksite, et lauseid selgelt hääldada. Pikema harjutamise tulemusel paraneb hääldus märgatavalt.

•          do-re-mi-fa-sol-la-si-do

Laulge heliredelit üles ja tagasi alla. Lisaks sellele, et harjutus parandab lauluoskust, hoiab see harjutus ka teie hääle terve. Oluline on teha harjutust vaid seini kuni kõris on meeldiv tunne.

Õpetaja töö nõuab häält, mis peab olema tugev ja selge. Hoolikas hääle eest hoolitsemine ning ennetavate meetmete rakendamine aitab vältida paljusid probleeme. Alates lihtsatest kodustest vahenditest kuni professionaalsete lahendusteni nagu GeloRevoice® kurgutabletid – kõik need strateegiad aitavad kaasa õpetaja hääle tervise säilitamisele. Tervislik hääl mitte ainult ei tee õpetamist efektiivsemaks, vaid aitab kaasa ka üldisele heaolule ja enesekindlusele.

0
    0
    Sinu ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi