Üks levinumaid tervisehädasid on köha, mida umbes 70% inimestest põeb vähemalt korra aastas. Sõltuvalt köha tekkimise põhjustest ja selle sümptomitest on oluline tunda aga köha erinevaid liike, sest ainult nii saab valida köhale õige ravi.
Köhimine on keha loomulik kaitsemehhanism, et hoida hingamisteed vabad. Iga inimene köhatab kergelt vähemalt üks või kaks korda päevas, et puhastada kurku ja hingamisteid. Köha ägenemine viitab aga terviseprobleemidele. Millal on tarvis köhale tähelepanu pöörata? Mille suhtes peaks valvel olema? Millised on köha liigid? Kuidas neil vahet teha? Vastused nendele küsimustele aitavad leida köhale õiget liiki ravi.
Kuidas köha tekib?
Hingamisteede limaskest on kaetud närvilõpmetega ning nende ärrituse korral liiguvad närviimpulsid aju köhakeskusesse, kus vallandatakse perioodilised lihasliigutused – tekib köhahoog ehk köharefleks. See tähendab, et inimene hingab sisse õhku, kõri sulgub, jättes sissehingatud õhu kopsudesse lukku. Järgmisena tõmbuvad kokku hingamisega seotud lihased, mis põhjustavad sel viisil rõhu suurenemise. Ligikaudu 1,5 liitrit õhku surutakse läbi taas avanenud häälepilu kopsudest välja kuni 80 km/h kiirusega, aidates eemaldada ärrituse või takistuse põhjuse.
Ilmselt sagedaseim köha liik on kuiv või ärritusköha, mida põhjustab ülemiste hingamisteede ärritus. Kurgus kõditav köha on väga tüütu, sest vahel ei aita köhimine ärritajast vabaneda. Arstid nimetavad sellist kõditavat köha ka mitteproduktiivseks, sest selle köha korral on röga vähe või puudub täiesti. Kuiva köha tavalisemad põhjused on külmetushaigused või gripp ning samuti ärritavad hingamisteid õhus leiduvad suits, tolm ja kuiv külm õhk.
Kurguärritust leevendavad hästi paikse toimega ravimtaimed, eelkõige altee juure ekstrakt. Altees sisalduvad limaained moodustavad kurgu limaskestal kaitsekihi ja kurguärritus leeveneb. Kui aga kurk hakkab kraapima öösel, sobib hästi kurku rahustava toimega Broncophen Nite siirup, mis sisaldab lisaks altee juurele veel teelehe ja pärnaõite ekstrakti.
Lahtist köha iseloomustab iga köhahooga erituv röga, mistõttu nimetatakse sellist köha ka produktiivseks köhaks. Lahtise köha puhul põhjustab hingamisteede põletik rohket limatootmist, mille tagajärjel vallandub köharefleks, et puhastada hingamisteed rögast. Lahtist köha põhjustavad peamiselt külmetushaigused ja gripp. Sümptomid võivad avalduda juba nakatumise alguses ning ei pruugi kaduda veel pikka aega pärast haigusest vabanemist. Siin aitab traditsiooniline aed-liivatee, mis vedeldab röga ja soodustab selle väljutamist.
Krooniline köha on igat liiki köha, mis on kestnud täiskasvanutel üle kaheksa ja lastel üle nelja nädala. Selge põhjuseta püsiva köha korral tuleb pöörduda arsti poole, sest väga tähtis on välja selgitada köha põhjus ning välistada tõsised haigused.
Mida me peame teadma köharavimitest?
Nagu öeldud, oleneb sobiv ravim köha liigist ja põhjusest. Köharavimid võib jagada mitmesse kategooriasse:
- Köhapärssijad – neid kasutatakse kuiva või ärritusköha korral ja nende toime põhineb köharefleksi pärssimises kesknärvisüsteemis.
- Kurguärrituse leevendajad – kasutatakse samuti kuiva või ärritusköha korral. Nende toime on paikne ehk nad vähendavad kurgu limaskesta ärritust. Reeglina on kurguärrituse vähendajad looduslikud, enimtuntud juba eelpoolmainitud altee.
- Rögalahtistid ehk ekspektorandid – neid kasutatakse tavaliselt lahtise köha puhul ning toime põhineb kopsudes liigse röga vedeldamisel, mis kergendab köhides hingamisteede puhastamist.
Köharavimid on apteekides müügil nii retseptiga kui ka retseptivabalt. Õige ravimi saamiseks on oluline apteekrile oma köha ja selle pikkust kirjeldada, kuid üldjuhul võiks eelistada sellist köharavimit, mis toimivad korraga nii kuiva kui ka lahtise köha korral.
Broncophen (aed-liivatee ja altee juure ekstrakt) taimsed köharavimid on suurepärane valik iga köha korral kuna neil on kaks toimet: need lahtistavad röga ja vähendavad kurguärritust. Nii ei pea mõtlema köha tüübile, vaid saate asuda end kohe ravima!
Broncophen köharavimid on saadaval apteekides üle Eesti.
Käsimüügiravim.
Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.
Tootja: Kwizda Pharma, Austria.
Täiendav informatsioon müügiloa hoidjalt Eestis: OÜ KBM Pharma, Tähtvere 4, Tartu, tel 733 8080.