Paljudele meist tekitab muret ülemäärane higistamine. Higised käed, inetud plekid kaenlaalustes, higist leemendav nägu – kõik see on häiriv ja võib tekitada piinlikke olukordi. Mida soojemaks lähevad ilmad, seda rohkem muret liigne higistamine tekitab. Millest saaks abi liighigistamise vastu?
Higistamine on normaalne ja vajalik.
Higistamine on meie kehale omane ja hädavajalik funktsioon, mis töötab justnagu kliimaseade, tagades organismi jahutamise ja normaalse kehatemperatuuri säilimise. Lisaks sellele on higieritus vajalik nahapinna niiskena hoidmiseks ning ainevahetuse jääkide ja soolade eemaldamiseks. Juhul kui me ei higistaks, tekiks füüsilise koormuse ajal organismi täielik ülekuumenemine juba loetud minutitega.
Liighigistamise põhjused.
Paljudel inimestel esineb higistamist sellisel määral, mis ei mahu “normaalsetesse” piiridesse.
Liighigistamine on higieritus suuremal määral, kui on vajalik normaalseks termoregulatsiooniks. Liighigistamisest tingitud vaevusi esineb ligi veerandil kõigist inimestest. Liigsel higistamisel on erinevaid põhjuseid, millest sagedasemateks on liigne kehakaal või hormonaalse tasakaalu muutused seoses murdeea, raseduse ja üleminekueaga. Liighigistamist võivad põhjustada ka alkoholiga liialdamine ja mõned ravimid. Tihti ei olegi liighigistamise tegelikku põhjust võimalik tuvastada – tegu on individuaalse eripäraga, millega tuleb õppida toime tulema.
Nõiaring: ärevus ja higistamine.
Väga sageli põhjustab suurenenud higieritust emotsionaalne pinge, stress või ärevus. Sellist nähtust nimetatakse emotsionaalseks liighigistamiseks ning see võib tekitada palju muret, eriti kui see leiab aset vastutusrikastes situatsioonides nagu eksam, avalik esinemine, töövestlus või tähtis ärikohtumine. Sageli tekib omamoodi nõiaring: ärevus ja stress vallandavad liigse higierituse, mis omakorda suurendab pingeid ja muudab veelgi närvilisemaks.
Paiksed vahendid ei lahenda probleemi.
Enamasti üritatakse liigse higistamise vastu saada abi paiksetest vahenditest – deodorantidest ja antiperspirantidest. Paraku on need poolikuks lahenduseks. Deodorandid üksnes maskeerivad lühikeseks ajaks ebameeldiva lõhna, kuid ei vähenda higistamist. Antiperspirandid toimivad ainult väikesel kehapiirkonnal, kuhu neid on manustatud. Samas sisaldavad antiperspirandid aineid, mis võivad tekitada nahaärritust ja esile kutsuda allergiat. Higistamisvastastes spreides ja paljudes deodorantides sisalduvat alumiiniumkloriidi kahtlustatakse isegi nahahaiguste ja rinnavähi vallandajana. Tundlikule nahale ei soovitata alkoholi sisaldavaid tooteid, kuna see võib põhjustada ärritust ja nahka kuivatada. Selle tõttu on liighigistamise vähendamiseks mõistlik küsida apteegist suukaudseid salveiekstrakti sisaldavaid kapsleid.
Salvei: tõhus looduslik higistamisvastane abi.
Liigse higistamise vastu võib saada abi loodusest. Tõhusa higistamisvastase toimega on tuntud ravimtaim salvei. Salvei higistamist pärssiv toime tuleneb tema koostisesse kuuluvatest parkainetest, eeskätt rosmariinhappest. Higieritust vähendab isegi tavaline salveitee, kuid piisava toime saamiseks peab ära jooma väga suure koguse teed. Apteekides on saadaval Swetane Duo kapslid, mis sisaldavad kõrge rosmariinhappesisaldusega salveiekstrakti.
Swetane Duo kapslid sisaldavad salveilehtedes leiduvaid parkaineid kontsentreeritud kujul ning seetõttu on nende higistamisvastane toime palju tõhusam kui salveiteel. Lisaks salveile sisaldab Swetane Duo ka melissi ekstrakti, mis samuti aitab võidelda liigse higistamisega ning samas leevendab pingeid ja stressi. Erinevalt antiperspirantidest toimivad Swetane Duo kapslid seespidiselt ning pärsivad higieritust kogu keha pinnal. Swetane Duo aitab nii ülekaalust tingitud higistamise, klimakteeriumiga kaasnevate higistamishoogude, emotsionaalse higistamise, öise higistamise, käte higistamise, jalgade higistamise, kaenlaaluste higistamise jms korral. Kapslid sobivad hästi ka teismelistele, kes tänu hormonaalse tasakaalu muutustele kannatavad liighigistamise all.